2015 Best in Class Awards

The following Cavaliers have been recognized by the academic departments as having earned Best in Class for their respective courses.  Congratulations to each of you!

 

First Name Last Name Award Year Department Giving Award
Alexander Badinghaus Calligraphy 2015 Art Department
Ben Bellmen Health/Physical Education Appreciation 2015 Health/Physical Education Department
Duwonne Biggers Best in Class: World Religions 2015 Religion
Duwonne Biggers Advanced Studio Problems 2015 Art Department
Stephen Bothwell AP Survey of British Literature 2015 English
Stephen Bothwell A.P. United States Government 2015 Social Studies Department
Stephen Bothwell AP Calculus 2015 Mathematics
Stephen Bothwell Advanced  Odyssey & Cicero’s De Amicitia 2015 Language Department
Byron Box Adv. Sp. III 2015 Language Department
Alyse Braxton CP Survey of British Literature 2015 English
Preston Cox Sp.II 2015 Language Department
Preston Cox CP Physics 2015 Science
Preston Cox CP Precalculus 2015 Mathematics
Annika Davis Studies in British Literature 2015 English
Kansas Greenwell Piano 2015 Music Department
Camille Jones Best in Class: Christian Lifestyles 2015 Religion
Camille Jones Adv. Sp. V, Dual Credit from U. 2015 Language Department
Camille Jones Forensic Science 2015 Science
Keaton Joosten AP Physics 2015 Science
Sophia Kiley Sports and American Culture 2015 Social Studies Department
Matthew Laube CP Calculus 2015 Mathematics
Collin Leonard Yearbook 2015 English
Collin Leonard Algebra II/Trig 2015 Mathematics
Kyle Lewis Best in Class: Service Learning 2015 Religion
Landis Owensby Art 1 2015 Art Department
Jonathan Rose Algebra II 2015 Mathematics
Samuel Tunney Algebra III/Trig 2015 Mathematics
Chrisnia Yarbrough Read 180 2015 English
Susana Contreras Topics in Ecology 2016 Science
Maria Danner Best in Class: Morality 2016 Religion
Jamiah Davis Studies in American Literature 2016 English
Justin Gibson Introduction of U.S. Government 2016 Social Studies Department
Mulan Greenway Best in Class: Social Justice 2016 Religion
Mariah Hill United States Government 2016 Social Studies Department
Joshua Hume C.P.  United States Government 2016 Social Studies Department
Ian Hunt Ceramics I 2016 Art Department
Aaliyah Lunsford Chemistry 2016 Science
Jacob McGee CP Survey of American Literature 2016 English
Jacob McGee CP Chemistry 2016 Science
Julia Nelson Advanced Survey of American Literature 2016 English
Julia Nelson Adv. United States History 2016 Social Studies Department
Julia Nelson Advanced Aeneid 2016 Language Department
John Van Dusen Advanced Precalculus 2016 Mathematics
John Van Dusen Adv. Sp.IV,Dual Credit from U. 2016 Language Department
John VanDusen AP Chemistry II 2016 Science
Leah Wagner Adv. Sp.V,Dual Credit from U. 2016 Language Department
Leah Wagner Art Appreciation 2016 Art Department
Maria Burns Advanced Geometry 2017 Mathematics
Emma Hamilton Advanced Survey of World Literature 2017 English
Julie Howell Introduction to Literature 2017 English
Sophie Kiley Ceramics II 2017 Art Department
Elizabeth Kott Geometry 2017 Mathematics
Aerriona Lunsford C.P. United States History 2017 Social Studies Department
Aerriona Lunsford Best in Class: Church History 2017 Religion
Tyler McDaniel Studies in Chemistry and Physics 2017 Science
Dominique Posey Studies in Types of Literature 2017 English
Nic Preston CP Survey of World Literature 2017 English
Corey Stone United States History 2017 Social Studies Department
Corey Stone CP Physical Science 2017 Science
Corey Stone Best in Class: Christian Scriptures 2017 Religion
Stormi Terrell Plane Geometry 2017 Mathematics
Margaret Tobin Economics 2017 Social Studies Department
Margaret Tobin Advanced Algebra II/Trig 2017 Mathematics
Kaliyah Walker Sp.I 2017 Language Department
Jordan Wright Advanced Chemistry I 2017 Science
Jordan Wright Advamced Latin II 2017 Language Department
Cerayah Anderson Introduction to Language Arts 2018 English
Cerayah Anderson Introduction to World history 2018 Social Studies Department
Cerayah Anderson Life Science 2018 Science
Haden Ball Adv. World history 2018 Social Studies Department
Jeffrey Blevins World History 2018 Social Studies Department
Cadan Clay Computational Math 2018 Mathematics
Aarhea Hope Biological Science 2018 Science
Ryan Lamb C.P. World History 2018 Social Studies Department
Ryan Lamb Algebra I 2018 Mathematics
Matthew Manning Advanced Algebra I 2018 Mathematics
Matthew Manning Advanced Latin I 2018 Language Department
Olivia Matt CP Elements of Literature 2018 English
Olivia Matt Algebra 2018 Mathematics
Olivia Matt Best in Class: Hebrew Scriptures 2018 Religion
Cameron Nowlin Studies in Language Arts 2018 English
Diamond Smiley Pre-Algebra 2018 Mathematics
Hanna Vondohre Advanced Spanish II 2018 Language Department
Hannah Vondohre Electronic Music 2018 Music Department
Hannah Vondorhe Advanced Elements of Literature 2018 English
Chrisnia Yarbrough Best in Class: Foundations of Catholicism 2018 Religion
Joseph Burger OLD TESTAMENT 2016 Brother Bob
Miah Harris Choir 2017 Music Department
Tyler Heitker BIBLICAL STUDIES 2016 Brother Bob
Caleb Marshall CONSUMER MATH 2017 Brother Bob